fbpx
infolinia: 888 381 100 e-mail: travel@majery.pl

Kiedy wysłać dziecko na pierwszą kolonię?

Koledzy i koleżanki z klasy Twojego syna lub córki mają za sobą już pierwsze wyjazdy i zastanawiasz się, czy to już odpowiedni czas na Twoje dziecko, czy może jeszcze za wcześnie? Z pewnością każdy rodzic zadaje sobie w pewnym momencie pytanie: kiedy wysłać dziecko na pierwszą kolonię? Wyjazdy grupowe uczą samodzielności i współpracy, co później pomaga odnaleźć się w grupie. Nie warto czekać, aż będzie zbyt późno. Pamiętaj jednak, by na pierwszy wyjazd wybrać odpowiedniego organizatora! Źle zorganizowany turnus może zniechęcić malucha do kolejnych wyjazdów. Na co zwrócić uwagę?

Pierwsza kolonia dziecka – od czego zacząć?

Aktualnie do wyboru jest bardzo dużo ciekawych wyjazdów, a każdy z nich odbywa się nie tylko w innym miejscu, ale również w różnych terminach. Każdy z turnusów dostosowany jest także do innej grupy wiekowej, począwszy od 6- i 7latków aż po nastolatków. Jeśli chodzi o długość turnusu, to możemy podzielić kolonie na:

  • krótkie – trwające nie dłużej niż tydzień. Są one rekomendowane na pierwszy wyjazd. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla dzieci, które mają pewne obawy przed wyjazdem, jak i rodziców, którzy jeszcze nie wiedzą, jak ich pociecha zniesie pierwsze dłuższe rozstanie.
  • dłuższe – trwające tydzień i dłużej. Jest to opcja idealna dla rodzin, które mają już za sobą pierwsze rozstania.

Następnym krokiem jest już wybór odpowiedniej tematyki wyjazdu. Wybierz coś, co interesuje Twojego malucha.

Czy dziecko jest gotowe na pierwszą kolonię?

Jeśli Twój maluch umie jeść samodzielnie, spał już poza domem, nie boi się nowych wyzwań i szuka nowych znajomości, to znaczy, że jest gotowy na pierwszy wyjazd bez rodziców. Niemniej jednak decyzję o pierwszym wyjeździe podejmijcie wspólnie. Wysyłanie pociechy na wymuszone wakacje zniechęci ją do korzystania z tej możliwości w przyszłości. Ponadto, wspólnie wybierzcie pierwszą kolonię – dokładny termin, miejsce i tematykę turnusu. Przeczytajcie opis, zobaczcie zdjęcia i jeśli jest taka możliwość – skontaktujcie się z organizatorem, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Dzięki temu Twoje dziecko zamiast stresować się wyjazdem, będzie czekać na niego z niecierpliwością!