fbpx
infolinia: 888 381 100 e-mail: travel@majery.pl

Kieszonkowe na kolonie dla dzieci – ile pieniędzy dać dziecku?

Wielu rodziców zastanawia się, ile pieniędzy dać dziecku na kolonie? Co z kieszonkowymi? Konieczne, by rozróżnić te dwie kwoty. Kieszonkowe to suma, którą dziecko przeznacza na własne wydatki – lody i inne przekąski, magnesy, pocztówki czy pamiątki z wyjazdu. Natomiast niektóre wyjazdy obejmują dodatkowe atrakcje, które są dostępne dla chętnych za dodatkową opłatą. Najczęściej nie są one wliczone w cenę wyjazdu, ale zaznaczone w ofercie z informacją o dodatkowej opłacie. Ponadto, aktualnie częstą praktyką jest pobieranie pierwszego dnia niewielkiej kaucji zwrotnej na poczet ewentualnych zniszczeń.

Ile kieszonkowego dać dziecku na kolonie?

Jest to kwestia indywidualna, która zależy od wielu aspektów, począwszy od destynacji wycieczki, przez liczbę dni i skończywszy na możliwościach finansowych opiekunów. Pod uwagę należy wziąć również osobowość dziecka. Czy ma skłonność do wydawania? Kolejny aspekt dotyczy rodzaju wyjazdu. Inna kwota będzie odpowiednia na obóz pod namiotem, a inna na wyjazd do dużego miasta lub kurortu, gdzie znajduje się dużo pokus w postaci słodyczy i pamiątek. Przyjęło się, że kieszonkowe na kolonie dla dzieci to najczęściej około 100 zł w wypadku kolonii w Polsce. Natomiast jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, to jest to kwota z rzędu 50-100 euro.

Depozyt u wychowawcy i karta płatnicza

W przypadku mniejszych dzieci częstą praktyką jest podzielenie kieszonkowych na mniejsze kwoty. Wtedy rodzic może być bezpieczny, że jego pociecha nie zgubi ani nie straci całej kwoty już w pierwszych dniach wyjazdu. Wtedy część pieniędzy daj dziecku, a resztę wsadź do koperty, którą przekażesz wychowawcy w formie depozytu. Pamiętaj, by na kopercie zawrzeć imię i nazwisko malucha oraz dokładną kwotę wraz z instrukcją wydawania. Popularnym rozwiązaniem są także przepłacane karty płatnicze. Działają one podobnie jak karty do telefonów – zasilasz ją wybraną kwotą, z której Twoja pociecha może skorzystać w dowolnej chwili. Nie jest jednak powiązana z kontem, więc jest bardzo bezpieczna. Gdy dziecko zadzwoni i powie, że skończyły mu się pieniądze, to rodzic może także szybko przelać na kartę wybraną kwotę.